Edeple gelen lutufla gider.
Reklam 1 Kod Alanı www.okuryazarblog.com

YARDIMLAŞMA

YARDIMLAŞMA

Resûlullah(s.a.v.) şöyle buyurdu: “Zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et.” Bunun üzerine birisi, “Ey Allah’ın Resûlü! Eğer mazlum ise yardım ederim, ancak zalimse ona nasıl yardım edeceğim?” dedi. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: “Onu zulümden uzaklaştırırsın veya onun zulmüne engel olursun. İşte bu ona yapacağın yardımdır.”
(Buhari, İkrah, 7)

Yardımlaşma yeri geldiğinde insanların maddi olarak birbirine destek olması yeri geldiğinde ise manevi olarak yanında olduğunu, yalnız olmadığını hissettirmektir.

Peki biz ne kadar yardımlaşıyoruz? Ne kadar yardımseveriz? Bu soruyu kendimize hiç sorduk mu? Hayatın koşturmacasına kapılan insanoğlu kendisini ayrıcalıklı kılan insan olma hasletlerini zaman zaman geri plana atabiliyor.

Allahın emrettiği zekat farzı ise bu toplumsal yardımlaşmanın zaruri halidir. Zannedildiği gibi zekat sadece fakirin ihtiyacı değil. zekatı verenin de malının bereketlenmesi için bir temizleme işlemidir. Yardım konusuna batini anlamda baktığımızda zekat hem verenin hem alanın müşterek yardımlaştığı bir kurumsal durumdur.

İyiliği tüm coğrafyalara taşımayı amaç edinen İslam insana verdiği kıymetle zengin ve fakir arasındaki mesafeyi kaldırıyor ve kardeşlik tohumlarını mümin yüreklere serpiyor. Yardımlaşmanın beklentisizliği kişiyi ihsan sahibi yapacak ve cömert kulların ulaşabilecegi rahmete kavuşturacaktır.

Mümin kardeşe yapılacak olan maddi manevi  yardım İslamın emirlerinden ve Allahın en sevdigi hasletlerdendir.

 

 

admin 151
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralTüm kullanıcılarımızın yönetim nezlinde eşit olduğunuzu bilmeniz ve hiç bir ayrıcalıksız tanınmaksızın kurallara tabi olduğunu bilmenizi isteriz.
kuralHiç bir kullanıcımız kanal genelinde yada özel konuşma penceresinde küfür, hakaret ve aşağılayıcı sohbetlerde bulunamaz ve bunu ima edemez.
kuralTürk örf adet ve kültürüne ters düşecek fikir, konuşma ve davranışlar yasaktır.
kuralTürkiye Cumhuriyeti Devleti büyüklerine, önderlerine, tarihi kişiliklerine ve kutsallarına yönelik olumsuz eleştiri, hakaret ve kötü söylemler yasaktır.
söz
yukarı