Edeple gelen lutufla gider.
Reklam 1 Kod Alanı www.okuryazarblog.com

ERDEM VE AHLAK

ERDEM VE AHLAK

” Hayatta insan için önemli olan nedir ? ” diye sorsak herkesin kendince belirteceği sebeplerden ötürü söyleyeceği birçok farklı cevap olacaktır .

Ama insanoğlunun günlük hayatta bile duymakta caiz kaldığı ,  çoğu kişinin anlamını bile bilmediği “erdem” kelimesi ya da daha doğru bir şekilde ifade edersek , iki nokta arası kadar olan kısacık ömrümüzü “erdemli bir insan ” olarak yaşayabilmek , aslında farkında olmadığımız insanlığın hayatındaki en önemli şeydir .

Erdem karakterin veciz yansımasıdır.Toplumdaki yerilmelere karşı dik durabilen sükunet sahibi aklı başında kimsedir.Kisiyi kimliğe burundurur.Vasiflari ile sağlam bir karakter olma yolunda güneş kadar parlaktır.İncelik mutasavvıfların temel ve değişmez ilkesidir.

Ancak bunlara rağmen bu tanımı çok kullanan insanlar genellikle toplumda ” erdemli insan ” yerine ” ahlaklı insan ” tanımını bizlere ozumsetir.Belki de çoğu insan için ahlaklı olmak ile erdemli olmak aynı şey bile olabilir . Aslına bakılırsa bu iki kavram birbiriyle iç içedir . Birbirine çok benzer ama arada küçük ama önemli farklılıklar vardır  Anadolu’daki yansıması ahlak üzeredir.

İnsanı okumak , kâinatı okumak ve sayfalar dolusu kitapları okumak erdem için mühimdir.Olgunlasmanin ana mecrası hazneleri doldurmaktır.

 

Ahlaklı insan dediğimizde daha çok akla toplumdaki ahlak kurallarına göre yaşamını süren ya da yaşamını bu kurallara göre sürdüren insan gelir ama erdemli insan daha farklıdır .

Erdemle , ahlak arasındaki bariz fark erdem kişilerin üzerinde nüfuz eder ahlak ise toplumlar için kaçınılmazdır

“Toprak gibi olmalısın. Ezildikçe sertleşmelisin. Seni ezenler sana muhtaç kalmalı. Hayatı sende bulmalı (Can Yücel)

“Tüm erdemlerin temel özelliği, yükselme yolunda sürekli bir çaba, bizzat kendinle mücadele, daha büyük ve derin bir saflığa, bilgeliğe, iyilik ve sevgiye yönelik doymak bilmez bir istektir.”   ( Goethe)

 

Erdemlik aptallık değildir , çünkü erdemli kişi aklı savunur .

İnsanoğlu istenci ve aklı nedeniyle, iyiyi, güzeli, doğruyu ve erdemleri seçebilecek konumdadır. Seçim yapmak, aklı başında olan her insan için çok önemlidir .

 

 

admin 174
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralTüm kullanıcılarımızın yönetim nezlinde eşit olduğunuzu bilmeniz ve hiç bir ayrıcalıksız tanınmaksızın kurallara tabi olduğunu bilmenizi isteriz.
kuralHiç bir kullanıcımız kanal genelinde yada özel konuşma penceresinde küfür, hakaret ve aşağılayıcı sohbetlerde bulunamaz ve bunu ima edemez.
kuralTürk örf adet ve kültürüne ters düşecek fikir, konuşma ve davranışlar yasaktır.
kuralTürkiye Cumhuriyeti Devleti büyüklerine, önderlerine, tarihi kişiliklerine ve kutsallarına yönelik olumsuz eleştiri, hakaret ve kötü söylemler yasaktır.
söz
yukarı